
Bezpieczny wypoczynek nad morzem w Sopocie – poradnik plażowicza
Wybierając się na wypoczynek nad morzem, warto a wręcz należy zadbać o swoje bezpieczeństwo. To zaś oferują wyłącznie kąpieliska strzeżone, na których nad zażywaniem uroków kąpieli morskich czuwają ratownicy. Miasto Sopot oddaje plażowiczom 7 takich miejsc. Zarządza nimi Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Sopocie, który oprócz infrastruktury i czystości, dba również o bezpieczeństwo.
Korzystając z akwenów niestrzeżonych podejmujmy duże ryzyko. Nieznane dno, możliwość występowania prądów wstecznych, a także często znaczna odległość od najbliższego stanowiska ratowniczego może opóźnić pomoc, gdy ta okaże się niezbędna.
Kąpieliska strzeżone, czyli części plaży i wyznaczony do kąpieli obszar, są dozorowane przez ratowników wyposażonych w różnego rodzaju sprzęt niezbędny w akcjach prowadzonych w wodzie.
Ze względów bezpieczeństwa, w pobliżu obiektu hydrotechnicznego (Molo) obowiązuje zakaz kąpieli na odcinku 100 m, w obu kierunkach, wzdłuż linii brzegowej. Regulamin kąpielisk umieszczony jest przy każdej wieży ratowniczej.

Harmonogram funkcjonowania Kąpielisk Morskich w Sopocie
W terminie 14.06 – 31.08, w godzinach 9:30 – 19:30
- Kąpielisko Morskie Sopot – Łazienki Południowe I – 100 m (wejście nr 23)
W terminie 1.07 – 31.08, w godzinach 9:30-17:30
- Kąpielisko Morskie Sopot Kamienny Potok – Koliba – 100 m (wejścia 4-6)
- Kąpielisko Morskie – 100 m (wejścia 13-17)
- Kąpielisko Morskie Sopot – Park Północny – 100 m (wejścia 19-20)
- Kąpielisko Morskie Sopot K22 – 100 m (wejście nr 22)
- Kąpielisko Morskie Sopot – Łazienki Południowe II – 100 m (wejście nr 29)
- Kąpielisko Morskie Sopot – 32A-33 – 100 m (wejście nr 33)
W terminie 01.09-14.09, w godzinach 9:30 – 18:30
- Kąpielisko Morskie Sopot – Łazienki Południowe I – 100 m (wejście nr 23)

Nowoczesny sprzęt ratowniczy
W tym roku sopoccy ratownicy, oprócz wspomnianych łodzi motorowych oraz quada, będą korzystać ze skutera ratowniczego z platformą, 8 łodzi wiosłowych desek ratowniczych, toreb medycznych. Będą także wyposażeni w osobisty sprzęt asekuracyjny.

Numery alarmowe
- 601 100 100 – Numer ratunkowy nad wodą
- 112 – Europejski numer alarmowy
- 999 – Pogotowie Ratunkowe
- 998 – Straż Pożarna
- 997 – Policja

Bezpieczna plaża – opaski dla dzieci
Opaski wykorzystujące technologię RFID pomagają w szybkim odnalezieniu rodziców lub opiekunów dzieci zagubionych na plaży. Każda wyposażona jest w pamięć, w której rodzic może zapisać swój numer telefonu. Jeśli maluch posiadający taką opaskę zagubi się, każdy, kto go spotka będzie miał możliwość dodzwonienia się do jego rodziców lub opiekunów uzyskując ich numer po przyłożeniu swojego telefonu do opaski dziecka.

Oznakowanie na plaży
Wybierając się na plażę z myślą o morskich kąpielach, musimy znać dwa najważniejsze kolory flag, które informują nas o:
- flaga biała – kąpiel dozwolona
- flaga czerwona – bezwzględny zakaz kąpieli
Wywieszona na stanowisku ratowniczym flaga w kolorze czerwonym informuje o bezwzględnym zakazie wchodzenia do wody. Jej wywieszenie nie jest spowodowane np. przerwą od pracy ratowników, ale wyjątkowymi okolicznościami, które wpływają na bezpieczeństwo kąpieli. Powiewa ona na wietrze, gdy:
- temperatura wody jest niższa niż 14°C
- widoczność spada poniżej 50 m
- wiatr wieje z prędkością powyżej 5 stopni w skali Beauforta
- występuje falowanie, a wysokość tych fal przekracza 70 cm
- występują silne prądy wsteczne
- trwa akcja ratownicza
Czerwona flaga pojawi się również gdy występują chemiczne lub biologiczne skażenia wody oraz w przypadku wyładowań atmosferycznych.
Wejście do wody np. 50 czy 100 metrów od kąpieliska nie oznacza, że tam będzie już bezpiecznie. Gdy na plaży powiewa czerwona flaga, nie należy decydować się na wejście do wody na własną odpowiedzialność, gdyż ryzykujecie nie tylko własne zdrowie lub nawet życie, lecz również możecie się liczyć z karą pieniężną.
Niefrasobliwi i lekkomyślni plażowicze ignorujący zakaz kąpieli łamią polskie prawo, bowiem zgodnie z art. 55 kodeksu wykroczeń: „Kto kąpie się w miejscu, w którym jest to zabronione, podlega karze grzywny do 250 złotych albo karze nagany”. Dla porównania za taki czyn w Hiszpanii grozi mandat wynoszący nawet kilka tysięcy EUR.