Uroki sopockiej plaży odkryte zostały już na początku XIX wieku. Miejsce na organizację swojego wymarzonego uzdrowiska dr Jerzy Haffner – „ojciec Sopotu” – wybrał nieprzypadkowo.
Przekonanie o konieczności poprawienia stanu higieny Europejczyków i wiara w zbawczą moc morskich kąpieli dały podstawy do przedsięwzięcia, które uczyniły z rybackiej wioski liczący się, europejski kurort. Pierwszy zakład kąpielowy rozpoczął działalność 11 czerwca 1823 roku.
Dzisiaj plaże w Sopocie liczą niemal 4,5 km długości i zajmują powierzchnię 26 ha. Najszersza ich część mierzy blisko 100 m. W sezonie letnim działa tutaj 7 kąpielisk strzeżonych, na których ratownicy dbają o bezpieczną kąpiel plażowiczów.

Serwis kapieliskowy – informacje o jakości wody
W dedykowanym serwisie prowadzonym przez Główny Inspektorat Sanitarny każdy plażowicz znajdzie informacje o wszystkich kąpieliskach, gdzie bezpiecznie można spędzić czas z rodziną i znajomymi. Prezentowane są tam aktualne, codzienne komunikaty o jakości wody na kąpieliskach, wraz z informacjami o dozwolonej kąpieli lub występowaniu ewentualnych zagrożeń, np. występowania sinic.

Aktywny wypoczynek oraz liczne atrakcje i udogodnienia
Nad bezpieczeństwem plażowiczów w sezonie letnim czuwają ratownicy wyposażeni w nowoczesny sprzęt. Specjalnie przygotowane kładki dla wózków oraz wózki-amfibie umożliwiają korzystanie z plaż osobom niepełnosprawnym, a bogate zaplecze sportowo-rekreacyjne oraz liczne wydarzenia sportowe, a także kulturalne, zapewniają przybyłym moc atrakcji. Ścieżki i parkingi rowerowe, wypożyczalnie sprzętu plażowego, parki i alejki nadmorskie, boiska do sportów plażowych, pobliskie instytucje kultury to tylko nieliczne z oferowanych atrakcji.
Toalety w pasie nadmorskim
W najbardziej uczęszczanych miejscach przy plaży oraz w ciągu alei nadmorskiej, toalety dostępne są we wszystkich lokalach gastronomicznych całorocznych (11 szt.) oraz sezonowych (14 szt.), w godzinach ich funkcjonowania. Dodatkowo, na wejściu nr 23 dostępna jest toaleta przy Plaży dostępnej dla wszystkich, a jeden z miejskich obiektów można znaleźć przy wejściu na plażę od ul. Emilii Plater.

Bezpieczna plaża – opaski dla dzieci
Opaski wykorzystujące technologię RFID pomagają w szybkim odnalezieniu rodziców lub opiekunów dzieci zagubionych na plaży. Każda wyposażona jest w pamięć, w której rodzic może zapisać swój numer telefonu. Jeśli maluch posiadający taką opaskę zagubi się, każdy, kto go spotka będzie miał możliwość dodzwonienia się do jego rodziców lub opiekunów uzyskując ich numer po przyłożeniu swojego telefonu do opaski dziecka.

Plaża dostępna dla wszystkich
Przez trzy ostatnie sezony, plaża na wejściu nr 23 (Łazienki Południowe I) mogła poszczycić się certyfikatem, potwierdzającym najwyższe standardy dostępności infrastruktury plażowej dla osób z niepełnosprawnościami i szczególnymi potrzebami. Również w tegorocznym sezonie letnim, plażowicze będą mogli korzystać ze wszystkich udogodnień „Plaży dostępnej”.
Udogodnienia:
- Szeroka drewniana kładka, prowadząca w kierunku morza, o długości ok. 65 metrów. Jej przedłużeniem jest specjalistyczna mata ułożona bezpośrednio na piasku.
- Krótsza kładka, o długości ok. 35 metrów, prowadząca do opłukiwacza, dostosowanego do wózków.
- Pawilon z węzłem sanitarnym w pełni dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
- Komfortka plażowa w pawilonie sanitarnym.
- Końcowy fragment kładki jest zacieniony dużym żaglem. Dzięki temu powstaje miejsce, w którym można odpocząć od słońca.
- Osoby z niepełnosprawnościami z pewnością docenią także specjalne miejsca postojowe wyznaczone w pobliżu wejścia na plażę.
- Kąpiel w morzu umożliwiają dwa wózki kąpielowe, zwane amfibiami. O ich dostępności informują tablice informacyjne. Obsługiwane są przez ratowników. W sezonie letnim (od 15.06) można z nich skorzystać codziennie w godzinach 9:30-17:30. Taką potrzebę należy zgłosić do godz. 15:00 pod podany na tablicy numer telefonu: 609 680 820).
- W dotarciu do wejścia nr 23 pomagają specjalne znaki informujące o jego lokalizacji i dostępności plaży.

Zadbaj o środowisko
Korzystając z uroków sopockich plaż nie powinniśmy zapominać o środowisku i naszym otoczeniu. To co przynieśliśmy ze sobą, w szczególności opakowania po przekąskach i napojach powinny trafić do odpowiednich pojemników, zgodnie z zasadami segregacji odpadów. Te w sezonie letnim opróżniane są przez cały dzień, od godzin wczesno rannych do wieczornych. Oprócz tego wyspecjalizowana firma realizuje sprzątanie mechaniczne, przesiewanie piasku oraz wywóz nieczystości ze wszystkich pojemników ustawionych na plaży.

Na plaży z psem
W Sopocie posiadacze psów mogą korzystać z plaż przez cały rok, z wyłączeniem terenów kąpielisk w godzinach ich funkcjonowania. Zachęcamy, by wybierając się na plaże z czworonogiem, korzystać ze zwyczajowych miejsc, z dala od tych najchętniej odwiedzanych, gdzie z powodzeniem można spędzić czas na plaży z pupilem. Tam także swobodniej psy mogą zażyć kąpieli morskiej. Takie miejsca dostępne są przy wejściach 1-2 (na granicy z Gdynią) oraz 43-45 (od strony Gdańska). Należy oczywiście pamiętać, że plaża to przestrzeń publiczna, a więc obowiązują w niej ogólne zasady – psy mogą tam przebywać, pod warunkiem że są pod kontrolą właściciela, a w przypadku ras agresywnych – również na smyczy.

Historia sopockiej plaży
Uroki sopockiej plaży odkryte zostały już na początku XIX wieku. Miejsce na organizację swojego wymarzonego uzdrowiska dr Jerzy Haffner – „ojciec Sopotu” – wybrał nieprzypadkowo. Przekonanie o konieczności poprawienia stanu higieny Europejczyków i wiara w zbawczą moc morskich kąpieli dały podstawy do przedsięwzięcia, które uczyniły z rybackiej wioski liczący się, europejski kurort. Pierwszy zakład kąpielowy rozpoczął działalność 11 czerwca 1823 roku.
Kiedyś, za czasów dr Haffnera obowiązywał surowy podział stref kąpieli, a podstawowym kryterium była płeć letników. Osobno wytyczono miejsce kąpieli dla pań, osobno dla panów, tym bardziej, że ci ostatni mieli wówczas zwyczaj kąpać się w stroju Adama. Panie natomiast występowały w długich koszulach. Mężczyzna mógł pojawić się w towarzystwie kobiety na plaży jedynie, jeśli byli małżeństwem i tylko w specjalnej strefie rodzinnej, do której wstęp dawało… dziecko. Zdarzało się więc często, że para nie związana węzłem małżeńskim, chcąc wspólnie wybrać się na plażę, wypożyczała za odpowiednią opłatą dziecko od którejś z miejscowych rodzin. Była to oczywiście praktyka nielegalna i surowo ścigana.
(opr. na podstawie: pomorskie.eu)